Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała Nr XLIX/313/23 Rady Gminy Skrwilno z dnia 22-09-2023 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie Gminy Skrwilno

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 9, art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r. poz. 40, 572, 1463) w związku z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022r. poz. 840, z 2023 r. poz. 951) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie gminy Skrwilno.
§ 2. 1. Z budżetu gminy mogą być udzielane dotacje celowe na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, zlokalizowanych na terenie gminy Skrwilno. 2. Prawo do otrzymania dotacji celowych z budżetu Gminy Skrwilno przysługuje osobom fizycznymlub jednostkom organizacyjnym posiadającym tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

§ 3. 1. Dotacja może być udzielona w wysokości do 98% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, o którym mowa w § 2 ust. 1. 2. Jeżeli zabytek, o którym mowa w ust. 1, posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
§ 4. Łączna wartość udzielonych dotacji z budżetu Gminy Skrwilno oraz innych środków publicznych nie może przekroczyć wysokości 100% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku.
§ 5. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, określonych w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
§ 6. I. Udzielenie dotacji w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, w tym podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie rolnictwa lub rybołówstwa, bez względu na formę organizacyjno-prawną w zakresie, w jakim dotyczy nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia tej działalności, będzie stanowić pomoc de minimis, a jej udzielenie nastąpi zgodnie z przepisami:
1) rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis ( Dz. Urz. UE. L 352 z 24.12.2013r. z póź.zm.);
2) rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art.107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.);
3) rozporządzenia Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE L 190 z 28.06.2014, str. 45, z późn zm.).
2. Pomoc de minimis może być udzielona do dnia 30 czerwca 2024 r.

§ 7. 1. Udzielenie dotacji może nastąpić po złożeniu przez właściciela lub posiadacza zabytku wniosku w tej sprawie do Wójta Gminy Skrwilno. 2. Wnioski o udzielenie dotacji składa się do 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym dotacja ma być udzielona, a w roku 2023 – do 30 października.
3. W przypadku uzyskania przez Gminę Skrwilno dodatkowych środków zewnętrznych na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, zlokalizowanych na terenie gminy Skrwilno, termin składania wniosków o udzielenie dotacji wynika z programów zewnętrznych . Ogłoszenie o naborze wniosków Wójt Gminy Skrwilno podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Skrwilno oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Skrwilno. 4. Wnioski podlegają ocenie pod względem formalnym i merytorycznym przez Wójta Gminy Skrwilno.
5. W przypadku złożenia wniosku zawierającego braki formalne Wójt Gminy Skrwilno wyznacza wnioskodawcy tygodniowy termin na ich usunięcie.

§ 8. 1. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać: 1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy lub nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą;
2) wskazanie zabytku, z uwzględnieniem miejsca jego położenia;
3) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do władania zabytkiem;
4) określenie zakresu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, które wnioskodawca planuje wykonać oraz ich wartość;
5) określenie wysokości dotacji, o którą ubiega się wnioskodawca;
6) określenie terminu wykonania prac objętych wnioskiem o dotację;
7) informację o uzyskanych pozwoleniach lub zgłoszeniu na przeprowadzenie prac objętych wnioskiem;
8) informację o tym, czy wnioskodawca ubiega się o dotację na prace lub roboty objęte wnioskiem u innych organów mogących udzielić dotacji;
9) informację o środkach publicznych przyznanych z innych źródeł na prace lub roboty objęte wnioskiem;

2. Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się:
1) kopię decyzji o wpisie zabytku do rejestru zabytków;
2) dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do zabytku;
3) pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków;
4) uzgodnienie przez wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadzenia prac przy zabytku znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków;
5) pozwolenie na budowę, jeżeli prace wymagają uzyskania takiego pozwolenia;
6) zgłoszenie robót budowlanych, jeżeli prace wymagają takiego zgłoszenia;
7) kosztorys planowanych prac lub robót z uwzględnieniem cen zakupu materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia;
8) aktualną dokumentację fotograficzną stanu zachowania zabytku;
9) pełnomocnictwo, jeżeli wnioskodawca jest reprezentowany przez przedstawiciela;

3. Wzór wniosku o udzielenie dotacji stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
4. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w tym w zakresie rolnictwa lub rybołówstwa, ubiegające się o udzielenie dotacji stanowiącej pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji, zobowiązane są przedłożyć:
1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się - o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
2) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis zgodnie z zakresem i wzorem określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010r. Nr 53, poz. 311, z 2013r. poz. 276 i z 2014r. poz.1543) albo w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. nr 121 poz. 810).

§ 9. 1. Wysokość środków przeznaczonych na dotacje ustalana jest corocznie w budżecie Gminy. 2. Wnioski zweryfikowane przez Wójta, stanowią podstawę do przygotowania projektów uchwał Rady Gminy w Skrwilnie o udzieleniu dotacji wnioskodawcom, w miarę posiadanych w budżecie środków na ten cel.
3. Złożenie poprawnego pod względem formalnym wniosku o dotację nie jest równoznaczne z jej przyznaniem i nie gwarantuje przyznania dotacji w wnioskowanej wysokości.
4. Wnioski rozpatrzone negatywnie nie podlegają zwrotowi.
5. Wójt Gminy Skrwilno przedkłada Radzie Gminy Skrwilno projekt uchwały o przyznaniu dotacji.

§ 10. 1. Dotacje, na wniosek Wójta Gminy Skrwilno, przyznaje Rada Gminy Skrwilno w formie uchwały, w której określa się: 1) beneficjenta - nazwę podmiotu otrzymującego dotację;
2) nazwę zabytku wraz z numerem wpisu do rejestru zabytków albo informację, że został ujęty w gminnej ewidencji zabytków;
3) wykaz prac lub robót budowlanych, na wykonanie których przyznano dotację;
4) kwotę dotacji do przekazania w danym roku budżetowym.

2. Uchwała, o której mowa w ust. l stanowi podstawę do zawarcia umowy z beneficjentem o udzieleniu dotacji.
3. Dotacja przekazana będzie po wykonaniu prac i udokumentowaniu poniesionych kosztów w sposób określony w umowie, o której mowa w ust. 2.

§ 11. Wnioski o udzielenie dotacji złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały będą rozpatrywane według zasad określonych w niniejszej uchwale.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Skrwilno.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady

Marlena Sztyburska


 

UZASADNIENIE

PDF   Uchwała Nr XLIX31323 Rady Gminy Skrwilno z dnia 22-09-2023 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w?gminnej ewiden.pdf (636,62KB)

DOCXUzasadnienie XLIX31323.docx (6,38KB)

PDFZalacznik1 XLIX31323.pdf (172,73KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego